5 sposobów, jak dobrze wykorzystać zajęcia indywidualne
W świecie nauki języków, lekcje indywidualne stanowią niezwykłe narzędzie, które umożliwia uczniowi skrojone na miarę doświadczenie edukacyjne. W wielu przypadkach lekcje indywidualne stają się kluczem do opanowania języka obcego, pod warunkiem, że kursant(ka) dobrze je wykorzystuje. Aby opanować język obcy w satysfakcjonujący dla nas sposób, nie wystarczy jedynie pojawianie się na zajęciach raz w tygodniu. To tak nie działa. Wiele uczniów nie zdaje sobie z tego sprawy i przez to nie osiągają swoich językowych celów LATAMI. Dodatkowo uczniowie często skarżą się, że nie robią żadnych postępów, a przecież „chodzą na zajęcia”. W tym artykule chcę Ci pokazać, jak warto „chodzić na zajęcia”, aby faktycznie dobrze je wykorzystać, osiągnąć wymarzone cele językowe i nie zmarnować wydanych pieniędzy.
🎯 Określenie celu nauki
W procesie nauki języka hiszpańskiego kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu jest jasne określenie celów edukacyjnych. To nie tylko wyznaczenie kierunku, ale także stworzenie pewnego rodzaju strategii, która będzie prowadzić Cię w trakcie nauki hiszpańskiego.
Razem ze swoim nauczycielem (najlepiej na pierwszych zajęciach) ustal konkretny plan działania. Co jest Twoim celem językowym? Praca nad płynnością wypowiedzi? Oglądanie hiszpańskojęzycznych seriali w oryginale? Pisanie e-maili w pracy z hiszpańskojęzycznymi klientami? Swobodna komunikacja podczas Twoich kolejnych wakacji na Majorce? Określenie celów językowych pozwala na dostosowanie procesu nauczania do Twoich potrzeb i zainteresowań. Pamiętaj też, aby zaplanować regularne przeglądy Twoich celów wraz z nauczycielem. Wspólne analizowanie postępów pozwoli dostosować strategię nauki, korygować błędy, a także utrzymać Twoją motywację na wysokim poziomie.
💪 Zaangażowanie
Aktywne uczestnictwo w indywidualnych zajęciach językowych to kluczowy element skuteczności takich lekcji. Zajęcia językowe nie powinny być jedynie bierną obserwacją. Każdy kursant powinien być w pełni zaangażowany w proces nabywania umiejętności językowych. Jak możesz to zrobić? Oto moje 3 rady:
- 🚀 Nie czekaj jedynie na inicjatywę nauczyciela. Zadawaj pytania, proponuj tematy do dyskusji (np. na podstawie filmu, który niedawno widziałeś lub na podstawie artykułu, który ostatnio udało Ci się przeczytać), angażuj się w tworzenie lekcji. Twoje zaangażowanie stanowi fundament efektywnej nauki.
- 🏆 Mów nauczycielowi o swoich potrzebach językowych. Czy chcesz bardziej skupić się na rozmowie, gramatyce czy słownictwie? Dziel się z nauczycielem tym, co jest dla Ciebie priorytetem w danym momencie, aby lekcje były dostosowane do Twoich potrzeb.
- 🗣️ Ćwicz umiejętności komunikacyjne poprzez aktywny udział w dialogach, dyskusjach i różnorodnych zadaniach ustnych. To nie tylko doskonała praktyka, ale również budowanie pewności siebie w konwersacji. Nie odpowiadaj na pytania od nauczyciela „Nie wiem.” lub „To zależy.”. Kombinuj z odpowiedziami, wymyślaj hipotetyczne scenariusze, rozważaj różne opcje. Gdzie nauczysz się mówić po hiszpańsku skoro nawet nie chcesz mówić w tym języku na zajęciach indywidualnych?
📚 Przygotowanie do zajęć
Przygotowanie do zajęć jest istotnym elementem, który znacząco wpływa na efektywność lekcji indywidualnych z języka hiszpańskiego. Prawidłowo zaplanowane i przemyślane przygotowanie umożliwi Ci pełniejsze korzystanie z czasu lekcji.
Znam takie przypadki, że gdy np. dana osoba ma zajęcia we wtorki po południu, to zaczyna się do nich przygotowywać dopiero w poniedziałek wieczorem lub nawet we wtorek rano, a przez cały tydzień nie robi nic i stopniowo zapomina to, co pojawiło się na ostatnich zajęciach. Pamiętaj, aby przeglądać i powtarzać notatki i materiały z poprzednich lekcji. Aktywna powtórka pozwala utrwalać wcześniejszą wiedzę i przygotowuje umysł do kontynuacji tematów już omówionych. Dzięki temu nie tracisz czasu na zajęciach 1:1 na przypominanie sobie, co było ostatnio.
Dodatkowo postaraj się przed zajęciami przeczytać informacje dotyczące tematu, który będzie omawiany. Zaznajomienie się z materiałami pozwoli na bardziej skoncentrowane zrozumienie i efektywną pracę nad konkretnymi zagadnieniami. Moi estudiantes zawsze wiedzą, co będziemy robić na kolejnych zajęciach, ponieważ wszystkie materiały udostępniamy im z wyprzedzeniem. Jeśli Twój nauczyciel nie ma takiej praktyki, zawsze możesz go o to poprosić.
💻 Korzystanie z zasobów edukacyjnych
Efektywne korzystanie z dostępnych zasobów edukacyjnych jest kluczowe, jeśli chcemy robić postępy w nauce hiszpańskiego podczas lekcji indywidualnych. Oto kilka moich wskazówek, jak możesz maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby i wzbogacić swój proces nauki:
✅ podręczniki: Systematycznie korzystaj z podręcznika (jeśli z nim pracujesz na zajęciach indywidualnych) i materiałów dydaktycznych. Skupienie się na zrozumieniu teorii, powtórzeniu reguł gramatycznych i nowego słownictwa przyspiesza proces przyswajania nowych umiejętności językowych.
✅ aplikacje: Wykorzystuj aplikacje, które oferują interaktywne ćwiczenia, gry językowe i quizy. To doskonały sposób na urozmaicenie procesu nauki i utrwalenie wiedzy w formie zabawy.
Chcesz poznać takie aplikacje? Zajrzyj do wpisu 👉 Top 7 najlepszych aplikacji do nauki hiszpańskiego
✅ materiały audiowizualne: Oglądaj hiszpańskie filmy, seriale oraz słuchaj audycji radiowych i podcastów. To nie tylko doskonałe źródło autentycznego języka, ale również świetna okazja do nauki akcentu, intonacji i zwrotów potocznych. Dzięki regularnej praktyce oglądania hiszpańskich produkcji i słuchania hiszpańskiego radia (lub hiszpańskich podcastów) osłuchujesz się z językiem i krok po kroku coraz więcej rozumiesz.
✅ teksty hiszpańskojęzyczne: Czytaj książki i artykuły w języku hiszpańskim. To rozwija zarówno umiejętności czytania ze zrozumieniem, jak i wzbogaca słownictwo.
A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hiszpańskim i jesteś na poziomie początkującym, to mam dla Ciebie idealne rozwiązanie! Stworzyłam e-booka z aż 20 tekstami właśnie na poziomie podstawowym, dzięki którym 🚀 rozszerzysz krok po kroku swoje słownictwo, 🧠 z łatwością utrwalisz nowy materiał, 🗣️ podszlifujesz rozumienie języka mówionego oraz ⭐ poznasz 13 sposobów na pracę z tekstami hiszpańskojęzycznymi.
⭐ Samodzielne inicjatywy
Samodzielne inicjatywy zdecydowanie przyczyniają do szybszego osiągania celów oraz do szybszego rozwoju umiejętności językowych. Są również kluczowym elementem w pełnym wykorzystaniu lekcji indywidualnych z języka hiszpańskiego.
Czym są „samodzielne inicjatywy”?
Samodzielne inicjatywy podczas nauki języka obcego to aktywności, w których podejmujesz świadome działania poza lekcjami z nauczycielem. Podczas takiej aktywności dążysz do rozwijania swoich umiejętności językowych: czytasz, oglądasz, słuchasz, piszesz itp. Wprowadzanie samodzielnych inicjatyw oznacza zaangażowanie w aktywne odkrywanie języka, co może obejmować korzystanie z zasobów internetowych (o których pisałam w poprzednim punkcie), tworzenie własnych materiałów oraz uczestnictwo w społecznościach online (np. w naszej grupie na Facebooku „Wspólnie uczymy się hiszpańskiego!”). Wszystkie takie działania przyspieszają proces osiągania biegłości językowej.
Podsumowując, wszyscy estudiantes powinni wiedzieć, jak mądrze korzystać z lekcji indywidualnych, aby były one naprawdę skuteczne i prowadziły do osiągania wcześniej postawionych sobie celów językowych. Nie jest sztuką jest chodzić sobie raz czy dwa razy w tygodniu na zajęcia językowe. Sztuką jest naprawdę z nich korzystać i widzieć swoje postępy z każdym tygodniem nauki. Mam nadzieję, że tym wpisem wyjaśniłam Ci, drogi estudiante, jak korzystać z takiego luksusu, jakim są lekcje 1:1.
Daj mi znać, co myślisz w tej kwestii! Swoje przemyślenia możesz zostawić w komentarzu. 👇
Tu profe,
Aleksandra Wójcicka 💛