5 sposobów na otaczanie się hiszpańskim na co dzień
Na samym początku możesz się zapytać: po co w ogóle otaczać się hiszpańskim na co dzień? Czy to jest takie ważne? Nie wystarczą mi jedne zajęcia tygodniowo z nauczycielem? Albo posłuchanie jakiegoś hiszpańskiego podcastu raz na jakiś czas? Moja odpowiedź może Cię zszokować. Aby komunikować się w języku hiszpańskim (lub w jakimkolwiek innym języku obcym) NIE wystarczą spotkania z nauczycielem raz w tygodniu ani przeczytanie lub przesłuchanie sobie czegoś raz czy dwa razy w miesiącu. Przez takie podejście wiele osób uczy się hiszpańskiego przez wiele lat (czasami nawet całe życie) i nadal nie są oni zadowoleni ze swojego poziomu, nie mówiąc już o tym, że nie potrafią MÓWIĆ po hiszpańsku.
Jeśli chcesz naprawdę nauczyć się języka, musisz wprowadzić język obcy do Twojej codziennej rutyny. Tym artykułem chcę Cię zachęcić, aby hiszpański stał się nieodłącznym elementem Twojego dnia, bo wiem (z własnego doświadczenia), że taki codzienny kontakt z językiem przynosi widoczne efekty.
Jestem też świadoma tego, że wiele osób (ja też się do nich zaliczam) ma zabiegane i zapracowane życie i jest im trudno znaleźć czas na CODZIENNĄ naukę hiszpańskiego, bo są w wiecznym niedoczasie. Powiem Ci coś: MASZ CZAS NA NAUKĘ HISZPAŃSKIEGO, TYLKO JESZCZE O TYM NIE WIESZ.
Przed ostatnie lata mojej nauki hiszpańskiego (a jest to już około 8 lat) wypracowałam sobie i poznałam różne sposoby na to, jak „przemycić” hiszpański do swojej rutyny „tak przy okazji” i chcę się z Tobą tymi sposobami podzielić. Dzięki nim będziesz pracować nad systematycznością, która jest kluczem w nauce języków obcych. Pozbędziesz się również typowych „zrywów” w nauce, gdzie uczymy się hiszpańskiego regularnie np. przez tydzień po godzinie dziennie, a potem zapominamy o nim na kolejny miesiąc. Zatem jakie są moje sposoby, aby uniknąć takich „zrywów”?
Moje 5 sposobów na otaczanie się hiszpańskim na co dzień
Sposób nr 1:
Posłuchaj
hiszpańskiego radia!
Słuchanie radia to jedna z najłatwiejszych form otaczania się hiszpańskim. Dlaczego? Radia możesz słuchać, kiedy wykonujesz inne czynności (np. prowadzisz samochód, gotujesz, sprzątasz itp.). Nie musisz skupiać się na tym, co dokładnie mówią speakerzy. Jeśli jesteś na początku przygody z hiszpańskim, będziesz wyłapywać z audycji radiowych jedynie pojedyncze słówka, ale z czasem przejdziesz do trudniejszych konstrukcji. Paso a paso. Krok po kroku.
Osłuchuj się z melodią języka i z różnymi akcentami, bo musisz wiedzieć, że przed MÓWIENIEM w danym języku, są setki (jak nie tysiące) godzin, kiedy SŁUCHASZ języka. Podobnie uczyliśmy się języka polskiego jako dzieci. Najpierw słuchaliśmy osób wokół nas (np. rodziców, rodzeństwa, dziadków itp.), a dopiero potem sami zaczynaliśmy produkować pierwsze słowa, aby przejść do dłuższych zdań. Taki sam schemat mamy, gdy uczymy się języków obcych. Także słuchaj jak najwięcej!
Gdzie słuchać hiszpańskiego radia?
- w przeglądarce na emisora.org.es
- w telefonie w aplikacji Radio España
- na telewizorze (z Androidem) w aplikacji Radio FM
Moimi ulubionymi hiszpańskimi stacjami radiowymi są Cadena SER oraz Cope FM, ponieważ mało w nich muzyki, a więcej „gadania”, a przecież o to nam właśnie chodzi. Prawda?
Sposób nr 2:
Pooglądaj hiszpańską telewizję! Za darmo!
Nie wiem, czy wiesz, ale możesz oglądać hiszpańską telewizję za darmo! Hiszpańskie bajki, teleturnieje czy wiadomości są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ, a zostaniesz przeniesiony/a na oficjalną stronę hiszpańskiej telewizji. Podobnie jak z radiem, nie musisz siedzieć i wpatrywać się w ekran. Możesz jedynie słuchać sobie telewizji w tle i od czasu do czas patrzeć, co tam się dzieje. W przypadku telewizji dużą rolę odgrywa obraz, dzięki któremu możemy się wiele domyślić, gdy czegoś nie rozumiemy. Jeśli usłyszysz jakieś ciekawe wyrażenia, postaraj się powtórzyć je na głos i jeśli chcesz, możesz zapisać je na fiszce, aby powtórzyć je przy najbliższej okazji.
Sposób nr 3:
Pośpiewaj z Shakirą!
Moja przygoda z hiszpańskim zaczęła się właśnie od hiszpańskich piosenek, a dokładnie od jednej piosenki kolumbijskiego piosenkarza Juanesa o tytule „Para Tu Amor”. Tak mi się spodobała, że chciałam po prostu wiedzieć, co on tam śpiewa, ale nie zadowoliłam się tłumaczeniem, które znalazłam w internecie. Sama postanowiłam krok po kroku „rozgryźć” jej tekst i mi się udało!
Zachęcam Cię (jeśli hiszpańska muzyka Ci w duszy gra), aby zapoznać się ze stroną lyricstraining.com, na której, dzięki piosenkom, poćwiczysz uważne słuchanie. Wejdź na lyricstraining.com, wyszukaj wybraną piosenkę, odtwórz ją i wpisuj to, co usłyszysz. Możesz zacząć od piosenki Juanesa, o której wspomniałam, bo jest to ballada idealna dla osób początkujących. A może masz jakąś inną ulubioną hiszpańską piosenkę? Wyszukaj ją, poznaj jej tekst i ćwicz uważne słuchanie! W ten sposób nawet nie poczujesz, że się uczysz, a nowe wyrażenia wraz z melodią zostaną w Twojej pamięci na długo.
Sposób nr 4:
Posłuchaj podcastu!
Uwielbiam podcasty i zawsze ich słucham, gdy np. jadę samochodem lub sprzątam dom. Są czasami nawet lepsze niż radio, ponieważ Ty sam(a) możesz wybrać konkretne audycje, które Cię interesują. Możesz słuchać podcastów w pełni po hiszpańsku, np. Hoy Hablamos, Entiende Tu Mente, Desarrollo Profesional, Coffee Break Spanish czy Let’s Speak Spanish (te dwa ostatnie są specjalnie dedykowane dla osób uczących się hiszpańskiego) lub posłuchać mojego podcastu polsko-hiszpańskiego „hiszpański od podstaw”, w którym pokazuję Ci krok po kroku, jak funkcjonuje język hiszpański. Każdy z odcinków to minilekcja audio, dzięki której od razu ćwiczysz nowo poznane struktury W PRAKTYCE, czyli W MOWIE. Przekonaj się, że nawet w niecałe 10 minut możesz poznać nowe hiszpańskie wyrażenia oraz od razu je sobie utrwalić!
Oto kilka przykładowych odcinków mojego podcastu:
Sposób nr 5:
Zagraj w grę!
Kto powiedział, że granie w gry to tylko strata czasu? Wejdź na stronę babadum.com i wybierz przycisk „Graj”, a następnie zmień język na hiszpański. Teraz postaraj się wybrać poprawny obrazek do słówka, które pojawia się na środku. Pamiętaj, że możesz też zmieniać gry. Wystarczy, że klikniesz przycisk w lewym górnym rogu, a następnie wybierzesz nowy rodzaj gry. Jeśli nie znasz jakiegoś słówka, zawsze możesz strzelać, ale możesz też użyć słownika i dzięki temu poszerzać swoje słownictwo. Dobrym pomysłem jest też tworzenie fiszek z każdym nowym słówkiem, które pojawi się w grze.
Jedna z moich obserwujących na Instagramie napisała mi nawet, że jej synek też się wkręcił w tę grę i poznaje nowe hiszpańskie słówka. Także do dzieła!
Jak widzisz, otaczanie się hiszpańskim na co dzień nie zawsze oznacza siedzenia nad książkami i rozwiązywania zadań. Obcuj z żywym, codziennym hiszpańskim najwięcej jak się da. Staraj się to robić regularnie, a zobaczysz, że Twój zasób słownictwa się poszerza. Będziesz rozumieć co raz więcej, a przy regularnych powtórkach materiału na głos, będziesz potrafić powiedzieć coraz więcej. Zachęcam Cię do regularności i do wprowadzenia hiszpańskiego do Twojej codziennej rutyny. Małe zmiany mogą przynieść naprawdę duże rezultaty!
Który ze sposobów wypróbujesz jako pierwszy? Swoje przemyślenia możesz zostawić w komentarzu. Będzie mi bardzo miło.
Tu profe,
Ola 💛